woman in white long sleeve shirt carrying baby

Podsumowanie świadczeń socjalnych dla matek, dzieci i rodzin

woman in white long sleeve shirt carrying baby

To jest kolejna część artykułu dotyczącego świadczeń socjalnych w Polsce. 

Jeśli chcesz możesz szybko przejść do kolejnych części klikając poniżej.

Koniec części pierwszej dotyczącej świadczeń dla matek, dzieci i rodzin

W ostatnim czasie przedstawiłam szereg świadczeń socjalnych przysługujących matkom, dzieciom i rodzinom. Jak można było zauważyć, świadczenia zarówno pieniężne, jak i niepieniężne, przysługujące rodzicom są w Polsce bardzo rozbudowane, stąd warto o nich wiedzieć i z nich skorzystać. Poniżej znajdziesz coś wyjątkowego – kompendium świadczeń socjalnych przysługujących matkom, dzieciom i rodzinom z linkami odsyłającymi bezpośrednio do interesującego Cię świadczenia, abyś nie musiał/a szukać po całym blogu.

Pełna lista świadczeń dla rodzin, matek i dzieci

Jeśli jesteś w ciąży, masz prawo skorzystać z programu Ciąża Plus (bezpłatne leki)

Pierwsze świadczenie po porodzie to tzw. becikowe (jednorazowa zapomoga w kwocie 1.000 zł)

Jeśli Twoje dziecko urodziło się z ciężkim lub nieodwracalnym upośledzeniem albo nieodwracalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu możesz skorzystać z programu Za życiem (jednorazowa zapomoga w kwocie 4.000 zł)

Od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 r.ż. przysługuje Ci na każde dziecko 500 plus (500 zł co miesiąc przez 18 lat)

Jeśli nie otrzymujesz zasiłku macierzyńskiego, przysługuje Ci tzw. kosiniakowe (1.000 zł przez 12 miesięcy)

Najubożsi mogą liczyć na zasiłek rodzinny (95 zł na dziecko do 5 r.ż., 124 zł na dziecko pow. 5 r.ż. do 18 r.ż.,  135 zł na dziecko uczące się od 18 r.ż. do 21 r.ż.)

Jeśli otrzymujesz zasiłek rodzinny, przysługuje Ci dodatkowe świadczenie za urodzenie dziecka (niezależnie od becikowego) w wysokości 1.000 zł

Jeśli otrzymujesz zasiłek rodzinny, przysługuje Ci dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego (400 zł miesięcznie)

Jeśli otrzymujesz zasiłek rodzinny, i samotnie wychowujesz dziecko przysługuje Ci dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka (193 zł miesięcznie, w przypadku dziecka niepełnosprawnego 273 zł miesięcznie)

Jeśli otrzymujesz zasiłek rodzinny, i masz większą rodzinę, przysługuje Ci dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (95 zł miesięcznie)

Jeśli otrzymujesz zasiłek rodzinny, i Twoje dziecko jest niepełnosprawne, przysługuje Ci dodatek z tytułu rehabilitacji i kształcenia dziecka (90 zł miesięcznie na dziecko po 5. r.ż., 110 zł miesięcznie na dziecko pow. 5 r.ż. do 24 r.ż.)

Jeśli otrzymujesz zasiłek rodzinny, i Twoje dziecko rozpoczyna rok szkolny, przysługuje Ci (niezależnie od programu Dobry Start) dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego (100 zł raz na rok)

Jeśli otrzymujesz zasiłek rodzinny, i Twoje dziecko uczy się poza miejscem zamieszkania, przysługuje Ci dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania (113 zł miesięcznie / 69 zł miesięcznie)

Na wakacje przysługuje Ci na każde dziecko Bon Turystyczny 500+ (jednorazowa zapomoga w kwocie 500 zł na każde dziecko, 1.000 zł na dziecko niepełnosprawne),

Jeśli Twoje dziecko idzie do szkoły, przysługuje Ci Dobry Start (300 zł raz na 12 miesięcy)

Jeśli masz co najmniej 3 dzieci, możesz skorzystać z Karty Dużej Rodziny (świadczenie niepieniężne, uprawniające do wielu zniżek)

Jeśli, w Twojej rodzinie umarł ktoś bliski, możesz skorzystać z zasiłku pogrzebowego (4000 zł)

Jeśli w Twojej rodzinie niedawno zmarła osoba posiadająca prawo do emerytury lub renty, możesz ubiegać się o rentę rodzinną (wysokość świadczenia zależna od wysokości renty lub emerytury zmarłego)

Jeśli masz uprawnienia do renty rodzinnej i jednocześnie nie żyją już Twoi rodzice, możesz ubiegać się o dodatek dla sierot zupełnych (432 zł)

Jeśli nie możesz wykonywać pracy gdyż opiekujesz się dzieckiem, sprawdź czy przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy (80% wynagrodzenia)

Jeśli nie możesz wykonywać pracy gdyż opiekujesz się dzieckiem, sprawdź czy przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy dla ojca (80% wynagrodzenia)

Jeśli masz zasądzone alimenty na dziecko, a egzekucja ich jest bezskuteczna, możesz skorzystać ze świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (o nich w oddzielnym bloku „ALIMENTY”).

Już wkrótce

Inne formy wsparcia

Niezależnie od wyżej przedstawionych programów i form wsparcia proponowanych przez państwo, również samorządy oferują różną pomoc. Po urodzeniu dziecka zajrzyj na stronę swojej gminy, które niejednokrotnie oferują wyprawki dla noworodków czy bony żłobkowe.

Niebawem

A w najbliższym czasie…. w bloku poświęcanym matkom, dzieciom i rodzinom, na tapecie będą przysługujące rodzicom przywileje związane z macierzyństwem, urlopy, zasiłki i alimenty

 

Już niebawem kolejny artykuł z serii „50 świadczeń socjalnych”. 

Przejdź do poprzedniej lub kolejnej cześci cyklu

Chcesz być zawsze na bieżąco? 

Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się ze mną i Zamów poradę prawną

Joanna Cenkier 

Radca Prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier

Skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Leave a Reply