Czy można odmówić rodzicowi kontaktów z dzieckiem z powodu covid19?

Czy można odmówić rodzicowi kontaktów z dzieckiem z powodu covid19?

0 Comments

Czy można odmówić rodzicowi kontaktów z dzieckiem z powodu covid19?

Kontakty z dzieckiem a koronawirus

Czy w powodu koronawirusa mogę odmówić rodzicowi kontaktów z dzieckiem, które zostały uregulowane orzeczeniem bądź ugodą sądową?

Co grozi jeśli się nie zgodzę na kontakt?

To ostatnio bardzo częste pytania, z którymi się spotykam.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości

Odpowiedź na te pytania znajdziemy w poniższym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości:

 „Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w mocy pozostają wszystkie postanowienia wydane przez sądy w sprawie kontaktów z dziećmi przez rodziców, którzy żyją oddzielnie.

W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami co do realizacji w okresie pandemii COVID-19 osobistych kontaktów z małoletnimi dziećmi przez rodziców żyjących w rozłączeniu, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że obowiązują wszystkie postanowienia sądów w tym zakresie. W mocy pozostają zarówno postanowienia prawomocne, jak i nieprawomocne, lecz natychmiast wykonalne, wydane w trybie zabezpieczenia.

Brak realizacji tych postanowień może prowadzić do wszczęcia odpowiedniego postępowania, a następnie nakazania zapłaty określonej sumy pieniężnej na podstawie przepisów art. 598 , art.59816 i art. 5982  Kodeksu postępowania cywilnego.

Odmowa wykonania orzeczenia sądu może wynikać jedynie z zakazów, wynikających z zastosowanej kwarantanny”.

Tak, więc sam stan pandemii (COVID-19nie jest wystarczającym powodem dla odmówienia rodzicowi kontaktów z dzieckiem. Oficjalny komunikat MS wyraźnie stanowi, że kontakty rodzica niemieszkającego na co dzień z dzieckiem powinny odbywać się zgodnie z obowiązującymi postanowieniami oraz ugodami sądowymi. Wszystkie ustalenia pozostają zatem w mocy. Wyjątkiem jest kwarantanna (rodzica lub dziecka).

Konsekwencje

W każdej innej sytuacji rodzicowi, który nie wyda dziecka na taki kontakt – grozi postępowanie egzekucyjne, w którym może dojść do zasądzenia kar pieniężnych za nierealizowanie orzeczenia sądu w zakresie kontaktów z dzieckiem.

Przepisy przepisami, życie życiem.

Każdą sytuację należy jednak rozpatrywać indywidualnie, kierując się przede wszystkim dobrem dziecka, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa. W razie sporu, to Sąd będzie oceniał, czy odmowa kontaktów z dzieckiem była uzasadniona czy też nie.

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.

Jeśli potrzebujesz pomocy w sporządzeniu wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, bądź złożyłaś taki wniosek, a pomimo wszystko zostałaś zwolniona, napisz do mnie!

Joanna Cenkier 

Radca Prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier

Skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Leave a Reply

Related Posts