Kontakty z dzieckiem a koronawirus
Czy w powodu koronawirusa mogę odmówić rodzicowi kontaktów z dzieckiem, które zostały uregulowane orzeczeniem bądź ugodą sądową?
Co grozi jeśli się nie zgodzę na kontakt?
To ostatnio bardzo częste pytania, z którymi się spotykam.
Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości
Odpowiedź na te pytania znajdziemy w poniższym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości:
„Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w mocy pozostają wszystkie postanowienia wydane przez sądy w sprawie kontaktów z dziećmi przez rodziców, którzy żyją oddzielnie.
W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami co do realizacji w okresie pandemii COVID-19 osobistych kontaktów z małoletnimi dziećmi przez rodziców żyjących w rozłączeniu, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że obowiązują wszystkie postanowienia sądów w tym zakresie. W mocy pozostają zarówno postanowienia prawomocne, jak i nieprawomocne, lecz natychmiast wykonalne, wydane w trybie zabezpieczenia.
Brak realizacji tych postanowień może prowadzić do wszczęcia odpowiedniego postępowania, a następnie nakazania zapłaty określonej sumy pieniężnej na podstawie przepisów art. 598 , art.59816 i art. 5982 Kodeksu postępowania cywilnego.
Odmowa wykonania orzeczenia sądu może wynikać jedynie z zakazów, wynikających z zastosowanej kwarantanny”.
Tak, więc sam stan pandemii (COVID-19) nie jest wystarczającym powodem dla odmówienia rodzicowi kontaktów z dzieckiem. Oficjalny komunikat MS wyraźnie stanowi, że kontakty rodzica niemieszkającego na co dzień z dzieckiem powinny odbywać się zgodnie z obowiązującymi postanowieniami oraz ugodami sądowymi. Wszystkie ustalenia pozostają zatem w mocy. Wyjątkiem jest kwarantanna (rodzica lub dziecka).
Konsekwencje
W każdej innej sytuacji rodzicowi, który nie wyda dziecka na taki kontakt – grozi postępowanie egzekucyjne, w którym może dojść do zasądzenia kar pieniężnych za nierealizowanie orzeczenia sądu w zakresie kontaktów z dzieckiem.
Przepisy przepisami, życie życiem.
Każdą sytuację należy jednak rozpatrywać indywidualnie, kierując się przede wszystkim dobrem dziecka, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa. W razie sporu, to Sąd będzie oceniał, czy odmowa kontaktów z dzieckiem była uzasadniona czy też nie.
Chcesz być zawsze na bieżąco?
Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Jeśli potrzebujesz pomocy w sporządzeniu wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, bądź złożyłaś taki wniosek, a pomimo wszystko zostałaś zwolniona, napisz do mnie!
Joanna Cenkier
Radca Prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier
Skontaktuj się z nami.
Podobne artykuły
Related Posts
Czy Twój pracodawca może wysłać Cię na zaległy urlop bez Twojej zgody w terminie przez niego wskazanym?
Czy Twój pracodawca może wysłać Cię na zaległy urlop bez…
Czy to już koniec pracy zdalnej? Zmiany w przepisach od września 2020.
Czy to już koniec pracy zdalnej?Szczegóły dotyczące pracy zdalnej i…
Pomoc finansowa dla sprzedawców kwiatów. Pozostało niewiele czasu na złożenie wniosku.
Zamknięcie cmentarzyW ostatni piątek (30 listopada 2020) Premier Rządu Mateusz…