Ucierpiałeś w wypadku drogowym, poślizgnąłeś się na basenie, na zaśnieżonym chodniku, może miałeś wypadek w pracy, ucierpiałeś?
Przeczytaj poniższe wskazówki, które umożliwią Ci uzyskanie wyższego odszkodowania i zadośćuczynienia.
Są na to sposoby!
1
SOR nie jest straszny a dokumentacja to podstawa
Po pierwsze, jeśli nie jesteś transportowany karetką pogotowia do szpitala, to jak najszybciej (jeszcze w dniu wypadku) udaj się na najbliższy SOR.
Już od tego momentu zaczyna się zbieranie dokumentacji medycznej, którą później wykorzystasz przy ubieganiu się o odszkodowanie od Ubezpieczyciela.
Zadbaj o to, aby zrobić wszystkie niezbędne badania.
Następnie pamiętaj aby wziąć od lekarza całą dokumentację medyczną wraz z wynikami badań czy skierowaniem na dalsze leczenie.
Jeśli zostałeś przetransportowany karetką pogotowia do szpitala, pozostań tam najdłużej jak tylko jest taka potrzeba, a po opuszczeniu szpitala zbierz całą dokumentację medyczną.
2
Notatka Policji ze zdarzenia
Jeśli na miejscu była Policja, zadbaj o to by mieć notatkę policyjną ze zdarzenia.
3
Świadkowie
Jeśli na miejscu byli świadkowie, poproś ich o dane kontaktowe. Czasem mogą być niezbędni.
4
Po wyjściu ze szpitala...
W zależności od urazu, po wyjściu ze szpitala czy SOR, podejmij leczenie w specjalistycznej poradni. Z każdej wizyty zbieraj dokumentację medyczną.
5
Zadbaj o szczegóły
Pamiętaj, aby podczas każdej wizyty lekarskiej dokładnie i obszernie opisywać swoje dolegliwości i problemy zdrowotne. Zwróć też uwagę, aby podane przez Ciebie dolegliwości były szczegółowo opisane w karcie leczenia, której kopię oczywiście weź ze sobą.
6
Kontynuuj leczenie
Specjalistyczne leczenie kontynuuj najdłużej jak to tylko możliwe, aż do całkowitego wyleczenia.
7
Lekarz rodzinny
Zgłoś się również do lekarza rodzinnego, uczęszczaj systematycznie, zgłaszając dolegliwości i problemy zdrowotne. Zadbaj o to, aby były one wpisane w kartę leczenia, o kopię której poproś.
8
Zbieraj faktury
Zbieraj dokumentację medyczną oraz faktury za wizyty z poradni prywatnych.
9
Rehabilitacja
Zbieraj skierowania na rehabilitację, jeśli była odpłatna weź fakturę.
10
Psycholog
Skorzystaj z poradni psychologicznej.
Każdy uraz może wywołać przeróżne lęki.
Po zakończeniu leczenia w poradni psychologicznej poproś o dokumentację medyczną oraz fakturę dokumentującą koszty wizyt.
To ważny punkt, decydujący o zasadności zadośćuczynienia, dlatego nie rezygnuj z niego.
11
Leki, sprzęt medyczny
Zbieraj faktury za zakupione leki, (zachowaj kopie recept), zakupione sprzęty rehabilitacyjne (posiadaj kopie skierowania na zakup osprzętu).
12
Faktura, faktura i jeszcze raz faktura
Zbieraj wszystkie dokumenty związane z wypadkiem oraz leczeniem: jeśli jechałeś na zabieg/rehabilitację taksówką weź fakturę, jeśli musiałeś skorzystać z opieki poproś o fakturę.
13
L4 będzie przydatne
Nie bój się zwolnienia lekarskiego. Jeśli jest konieczne, skorzystaj z niego. Im dłuższe zwolnienie lekarskie, tym wyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Pamiętaj, wysokość odszkodowania czy zadośćuczynienia w dużej mierze zależy od tego jaką dokumentacją dysponujesz.
Dlatego warto o nią zadbać już od pierwszego dnia wypadku.