A może by tak kupić sobie działkę, ogródek działkowy w ROD?

Działka lekarstwem na pandemię.
Pandemia koronawirusa wiele zmieniła w naszym życiu. Wielomiesięczne odosobnienie, często we własnym mieszkaniu, zakaz wychodzenia do lasu, maseczki nawet przy spacerze z psem, to wszystko sprawiło, że zatęskniliśmy za kawałkiem własnego miejsca gdzie moglibyśmy poczuć się bezpiecznie
Już od wczesnej wiosny tego roku, wielu z nas, mieszkających i zamkniętych w swoich 4 ścianach w bloku w zaczęło się zastanawiać nad zakupem działki czy po prostu ogródka działkowego.
Niektórzy już podjęli taką decyzję i bardzo mocno jej pożałowali. Dlaczego? Bo wydali pieniądze a nadal nie mogą pojechać na własną działkę. W ostatnich miesiącach wielokrotnie spotykałam się z taką właśnie sytuacją.
Jak bezpiecznie, zgodnie z prawem a przede wszystkim skutecznie kupić taką działkę?
Między innymi tego dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest ROD?
Rodzinny ogród działkowy (ROD) – w myśl polskiej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku to wydzielony obszar lub obszary przeznaczone na cele rodzinnych ogrodów działkowych, składające się z działek i terenu ogólnego, służące do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażone w infrastrukturę ogrodową.
Rodzinny ogród działkowy jest zarządzany przez stowarzyszenie ogrodowe. Pełnoletnia osoba fizyczna nabywa prawo do działki wraz z podpisaniem umowy dzierżawy działkowej z tym podmiotem. Członkostwo w stowarzyszeniu nie jest warunkiem zawarcia tej umowy. Rodzinne ogrody działkowe powstały wprost z przekształcenia pracowniczych ogrodów działkowych z mocy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku. Pierwsze w Polsce ogrody działkowe (ROD „Kąpiele Słoneczne”) założone zostały w Grudziądzu już ponad 100 lat temu. Źródło.
W Polsce obecnie jest prawie 5000 rodzinnych ogrodów działkowych. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tysięcy ha. W polskich ogrodach działkowych jest około 966 tysięcy zagospodarowanych działek.
Popyt większy niż podaż.
Od marca popyt na zakup działki ROD jest znacznie większy od podaży. Tym bardziej, że w większości dużych miast działki ROD dostępne są wyłącznie na rynku wtórnym, nowe ogródki działkowe powstają bardzo rzadko.
Poza terenami większych miast znalezienie ogródka może się ciągle udać, w większych miastach to często oczekiwanie na okazję, która czasem może okazać się kupieniem kota w worku.
Jeszcze kilka lat temu ceny takich ogródków wahały się pomiędzy 10 a 20 tysięcy w największych miastach. Teraz ceny potrafią być nawet 10 razy wyższe.
Posiadacze działek ewidentnie wyczuli interes i windują ceny działek. Nie brakuje również „biznesmenów”, którzy nie posiadając żadnych tytułów prawnych do działek sprzedają nie swoją własność.
Niestety wiele Kupujących nie ma wystarczającej wiedzy, w jaki sposób skutecznie nabyć prawa do takiej działki, a i Sprzedający chcą pójść drogą na skróty, niekoniecznie zgodną z prawem.
Czy można tak naprawdę kupić działkę ROD?
W przypadku zakupu działki ROD „Kupujący” / „Sprzedający” są umieszczone w cudzysłowie, bowiem należy wiedzieć, że działkowiec posiadający działkę w ROD nie jest jej właścicielem, a więc nie może jej sprzedać.
Działkowiec korzysta z działki ROD na podstawie prawa dzierżawy do działki, które to prawo może przenieść na „Kupującego”. Tak więc „zakup działki ROD”, jest tak naprawdę przeniesieniem prawa, umowy dzierżawy działkowej.
Dlaczego to takie istotne?
Ponieważ należy pamiętać, że „kupując” działkę ROD, nigdy nie zostajemy jej właścicielem!
Mamy jednie prawo do korzystania z działki.
W jaki sposób „kupić” (przenieść prawa) działkę ROD?
Aby „kupić” działkę ROD konieczna jest UMOWA!
Co zapewne nikogo nie powinno dziwić, ale w ostatnich miesiącach rozmawiałam z Klientami, którzy zdecydowali się „kupić” taką działkę bez umowy!
Umowa bezwzględnie musi być w FORMIE PISEMNEJ.
Nie należy umawiać się w żaden sposób słowny, a tym bardziej przekazywać pieniędzy jeżeli nie mamy podpisanej i zatwierdzonej umowy.
Powyższe reguluje ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, która w art. 41 jasno definiuje w jaki sposób można przenieść prawa i obowiązki z umowy dzierżawy działkowej.
Jak to zrobić?
- SPRAWDZIĆ w Stowarzyszeniu Ogrodowym z kim rozmawiamy, czy „Sprzedający” ma ustanowione prawo do działki, które to może przenieść. (Jest to o tyle istotne, że zdarzają się przypadki próby „sprzedaży działki” przez osobę, która nie jest do tego uprawniona, a to skutkuje brakiem i działki i pieniędzy),
- Zawrzeć umowę przeniesienia praw do działki w formie pisemnej,
- Umowę należy podpisać w obecności NOTARIUSZA, który musi poświadczyć podpisy stron, (jest to wymóg ustawowy, którego należy bezwzględnie przestrzegać),
- Z podpisaną umową należy udać się do Stowarzyszenia Ogrodowego, które musi ZATWIERDZIĆ podpisaną umowę (niezbędne aby umowa mogła wejść w życie),
- Należy złożyć wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki, dołączyć do niego 1 egzemplarz umowy i dostarczyć do Zarządu Stowarzyszenia Ogrodowego,
- Zarząd Stowarzyszenia Ogrodowego ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki. W przypadku nie rozpoznania wniosku w terminie 2 miesięcy, uznaje się, że umowa jest zatwierdzona,
- Dopiero od tego momentu, zatwierdzenia umowy, stajemy się działkowcami (nie właścicielami), od tego momentu możemy na niej przebywać i ją użytkować.
Uwaga ! Zarząd ROD może odmówić zatwierdzenia kierując się ważnymi powodami. Decyzję taką musi pisemnie uzasadnić i skierować do obu stron umowy. Jeśli nie zgadzamy się z odmową, sprawę możemy skierować do Sądu, który to rozstrzygnie o prawie do działki.
Co zrobić gdy już „kupiłeś” działkę w inny sposób?
Jeśli potrzebujesz pomocy w sporządzeniu umowy przeniesienia praw do działki bądź dostałeś odmowną decyzję i chcesz walczyć o swoje prawa w Sądzie, zapraszam do kontaktu.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2176).
Chcesz być zawsze na bieżąco?
Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się ze mną i Zamów poradę prawną
Joanna Cenkier
Radca Prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier
Skontaktuj się z nami.