coronavirus

Czy musisz informować o swojej kwarantannie? Zmiany w ZUS.

coronavirus

Zmiany w pozyskiwaniu danych o kwarantannie! Nie musisz już dostarczać decyzji o kwarantannie do ZUS lub pracodawcy!

Osoby skierowane przez jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowychwynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Więcej o nich tutaj:

Kompendium Kwarantanny Covid19 – Podsumowanie świadczeń

Dotychczas zasiłki chorobowe i opiekuńcze

 (gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka), wypłacane są na podstawie decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Niejednokrotnie już sam obieg decyzji o poddaniu się kwarantannie, sprawiał zarówno ubezpieczonym, jak i pracodawcom wiele trudności.  Powyższemu wyszedł naprzeciw ZUS, który  sam będzie pozyskiwał dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej, za pośrednictwem systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

ZUS pozyska dane o odbywaniu kwarantanny, i co dalej?

Pozyskaną informację o kwarantannie lub izolacji osoby, ZUS przekaże płatnikowi składek. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikowi świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Co w praktyce to oznacza?

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie będą musiały  już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

Pamiętaj jednak aby o swojej nieobecności z powodu kwarantanny lub izolacji powiadomić pracodawcę!

Ważne!
Już teraz osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej.

Pamiętaj jednak, że aby otrzymać zasiłek z ZUS, musisz złożyć odpowiedni wniosek bezpośrednio do ZUS lub za pośrednictwem swojego pracodawcy.

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.

Potrzebujesz pomocy prawnej. Skontaktuj się ze mną.

Joanna Cenkier 

Radca Prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier

Skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Leave a Reply