woman having a video call

Czy możesz pracować zdalnie na kwarantannie?

0 Comments

coronavirus

Czy możesz pracować zdalnie na kwarantannie? 

Ostatnio coraz częściej pojawiają się pytania, czy będąc na kwarantannie można pracować zdalnie?
Czy może koniecznym jest zaprzestanie pracy i skorzystanie z zasiłku chorobowego?
Na te pytania odpowiedział ZUS.

Kwarantanna a praca zdalna

„Samo wydanie decyzji o konieczności odbycia kwarantanny nie jest jednoznaczne z tym, że osoba ta uznana jest za niezdolną do pracy”.

Zdaniem ZUS otrzymanie informacji o konieczności odbycia kwarantanny bądź izolacji stanowi jedynie podstawę do ubiegania się o
wypłatę świadczeń z tytułu choroby.

Zatem, jeśli Twój stan zdrowia pozwala Ci na świadczenie pracy zdalnej i masz taką możliwość, możesz pracować zdalnie podczas kwarantanny, zachowując jednocześnie prawo do pełnego wynagrodzenia, ale zostaniesz pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego.


Pamiętaj jednak, że jeśli w okresie kwarantanny zdecydujesz się pobierać zasiłek chorobowy, nie możesz świadczyć pracy zdalnej, bo jesteś traktowany jako osoba niezdolna do pracy.
Podsumowując, na kwarantannie możesz pracować zdalnie i otrzymujesz wtedy pełne wynagrodzenie od pracodawcy.

Jeśli na kwarantannie nie pracujesz zdalnie uprawniony jesteś do zasiłku chorobowego.

Nowe przepisy tuż tuż….

Obecnie trwają prace legislacyjne wprowadzające wprost przepisy o możliwości podejmowania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Jest projekt ustawy z dnia 22  października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID19, który przewiduje uregulowanie pracy zdalnej podczas kwarantanny. W myśl projektowanych przepisów

,,W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. 3 ust. 38”.

Obecnie projektem ustawy zajmuje się Senat. A więc kwestia kilku dni, gdy będziemy mieli uregulowany stan prawny w zakresie możliwości pracy zdalnej podczas kwarantanny.

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.

Potrzebujesz pomocy prawnej. Skontaktuj się ze mną.

Joanna Cenkier 

Radca Prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier

Skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Leave a Reply

Related Posts