woman having a video call

Czy możesz pracować zdalnie na kwarantannie?

coronavirus

Czy możesz pracować zdalnie na kwarantannie? 

Ostatnio coraz częściej pojawiają się pytania, czy będąc na kwarantannie można pracować zdalnie?
Czy może koniecznym jest zaprzestanie pracy i skorzystanie z zasiłku chorobowego?
Na te pytania odpowiedział ZUS.

Kwarantanna a praca zdalna

„Samo wydanie decyzji o konieczności odbycia kwarantanny nie jest jednoznaczne z tym, że osoba ta uznana jest za niezdolną do pracy”.

Zdaniem ZUS otrzymanie informacji o konieczności odbycia kwarantanny bądź izolacji stanowi jedynie podstawę do ubiegania się o
wypłatę świadczeń z tytułu choroby.

Zatem, jeśli Twój stan zdrowia pozwala Ci na świadczenie pracy zdalnej i masz taką możliwość, możesz pracować zdalnie podczas kwarantanny, zachowując jednocześnie prawo do pełnego wynagrodzenia, ale zostaniesz pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego.


Pamiętaj jednak, że jeśli w okresie kwarantanny zdecydujesz się pobierać zasiłek chorobowy, nie możesz świadczyć pracy zdalnej, bo jesteś traktowany jako osoba niezdolna do pracy.
Podsumowując, na kwarantannie możesz pracować zdalnie i otrzymujesz wtedy pełne wynagrodzenie od pracodawcy.

Jeśli na kwarantannie nie pracujesz zdalnie uprawniony jesteś do zasiłku chorobowego.

Nowe przepisy tuż tuż….

Obecnie trwają prace legislacyjne wprowadzające wprost przepisy o możliwości podejmowania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Jest projekt ustawy z dnia 22  października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID19, który przewiduje uregulowanie pracy zdalnej podczas kwarantanny. W myśl projektowanych przepisów

,,W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. 3 ust. 38”.

Obecnie projektem ustawy zajmuje się Senat. A więc kwestia kilku dni, gdy będziemy mieli uregulowany stan prawny w zakresie możliwości pracy zdalnej podczas kwarantanny.

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.

Potrzebujesz pomocy prawnej. Skontaktuj się ze mną.

Joanna Cenkier 

Radca Prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier

Skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Leave a Reply