person writing on notebook

Czy możesz liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu przejścia dzieci klas IV – VIII szkoły podstawowej na naukę zdalną?

person writing on notebook

Co z tym zasiłkiem opiekuńczym?

Od marca 2020 roku Rząd kilkukrotnie wprowadzał zmiany w zakresie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wszystko oczywiście z powodu Pandemii Covid19 i restrykcji jakie zostały wprowadzone w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

Od dziś (26-10-2020), na skutek wprowadzonych nowych obostrzeń w kraju, dzieci w klasach IV-VIII szkoły podstawowej w całym kraju przeszły na naukę zdalną.

Co to oznacza dla rodziców? Czy rząd zapewnia dodatkowe wsparcie socjalne dla rodziców pozostających z dziećmi klas IV-VIII w domu?

Czy rząd zapewnia dodatkowe wsparcie socjalne dla rodziców pozostających z dziećmi klas IV-VIII w domu?

Na to pytanie odpowiedział podczas jednej z ostatnich  konferencji prasowych premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że dla dzieci młodszych zasiłki będą przyznawane tak samo jak wiosną, na takich samych zasadach, jeśli tylko będzie taka konieczność.

 

Na jakich zasadach przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy dotychczas?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom dzieci do lat 8, w przypadku zamknięcia szkółprzedszkoli i żłobków z powodu epidemii koronawirusa, a także gdy uczęszczanie dzieci do szkół i innych placówek nie będzie możliwe ze względu na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne.

Komu przysługiwał zasiłek?

– rodzicom dzieci do lat 8,

– ubezpieczonym rodzicom dzieci:

* do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;

* do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

* do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;

– ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.

Co istotne, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie był on wliczany do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym

W czym problem?

Warto, jednak zwrócić uwagę, że dotychczasowe dodatkowe zasiłki opiekuńcze były przyznawane rodzicom dzieci do lat 8.

Podczas gdy dzieci w klasach IV-VIII szkoły podstawowej które od dnia dzisiejszego przeszły na naukę w trybie zdalnym, mają 9 – 10 lat i więcej.

Stąd prostym jest wniosek, że dotychczasowy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie mógł być zastosowany na takich samych zasadach.

Rząd, jeśli chce zadbać o rodziców dzieci w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, musi wypracować nowe rozwiązania zapewniające wsparcie finansowe rodzin.

Na dzień dzisiejszy brak jest jakichkolwiek rozwiązań w tym temacie….

Co więc pozostaje? Pozostawienie dziecka samego w domu? Wzięcie urlopu w pracy?

Mam nadzieję, że rząd szybko uzupełni lukę prawną, o czym zapewne niezwłocznie Was poinformuję.

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się ze mną!

Joanna Cenkier 

Radca Prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier

Skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Leave a Reply