Nadzwyczajna zmiana stosunków jako podstawa rozwiązania umowy najmu
Światełkiem w tunelu jest art. 3571 k.c., który mówi, że:
jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym.
Zapis ustawy ma charakter wyjątkowy i to Sąd decyduje czy zaistniały okoliczności umożliwiające zmianę umowy czy też jej rozwiązanie.
Aktualny stan pandemii można zaliczyć do takich czynników, które mogą spowodować, że Sąd przychyli się do rozwiązania zawartej przez strony umowy najmu.
Z instytucji tej najczęściej korzystają przedsiębiorcy.
Prawo prawem, a życie życiem. Niezależnie od tego, czy z powodu pandemii COVID-19 można czy też nie można rozwiązać umowy najmu, na skutek wprowadzanych przez rząd obostrzeń, zakazów przemieszczania się, ludzie tracą pracę, a przez to tracą też możliwości regulowania czynszu.
Stąd, w mojej ocenie, Wynajmujący będą niejako zmuszeni wypowiadać umowy najmu lokali z powodu niewypłacalności Najemcy.