red and white signage

Co dla mnie oznacza kwarantanna narodowa?

0 Comments

red and white signage

Kwarantanna narodowa

Od dziś, 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa, jak również nowe obostrzenia. Poniżej najważniejsze z nich.

Co się zmieniło?

 1. Ograniczone zostało prowadzenie hoteli i innych miejsc noclegowych dla turystów i podróżnych (korzystać mogą jedynie m.in. medycy, piloci i załogi samolotów, kierowcy oraz cześć funkcjonariuszy służb państwowych, a także dyplomaci i sportowcy, pełnomocnicy procesowi, obrońcy).
 2. Zamknięte zostały stoki narciarskie (korzystać można jedynie w ramach sportu zawodowego).
 3. Zamknięte zostały galerie handlowe (pow. 2 tys. mkw) z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, sklepów z książkami i prasą, sklepów zoologicznych, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi, sklepów meblowych, budowlanych.
 4. W galeriach handlowych obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem następujących usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.
 5. Zamknięte zostały sale zabaw w galeriach handlowych.
 6. Zakaz prowadzenia działalności handlowo – usługowej na wyspach handlowych.
 7. Zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową od godz. 19:00 dnia 31 grudnia 2020 r. do godz. 6:00 rano dnia 1 stycznia 2021 r. (wyjątkiem jest wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych, działalności gospodarczej, a także zaspokojenie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego).
 8. Obowiązkowa, dziesięciodniowa kwarantanna dla wszystkich osób przyjeżdżających do Polski komunikacją zbiorową.

Jednocześnie, zostają utrzymane dotychczasowe obostrzenia:

 1. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 osoby poniżej 16 r. ż. poza wyjątkowymi sytuacjami, mogą przemieszczać się tylko z opiekunem.
 2. Ograniczenia w transporcie zbiorowym.
 3. Godziny dla seniorów od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 w sklepach, drogeriach, aptece i na poczcie.
 4. Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki. (infrastruktura sportowa dostępna jest tylko do uprawiania sportu zawodowego).
 5. Zawieszona działalność teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury.
 6. Zakaz organizacji wesel, komunii, przyjęć okolicznościowych.
 7. Zamknięte kluby nocne, dyskoteki, za wyjątkiem sportowych klubów tanecznych.
 8. Zgromadzenia maksymalnie do pięciu osób (Od 28 listopadaw imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).
 9. Zamknięte są restauracje i bary, posiłki mogą być wydawane jedynie na wynos.
 10. Targi, wystawy, konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
 11. W sklepach i kościołach maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia.
 12. Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian.
 13. Salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu działają w reżimie sanitarnym.
 14. Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi, za wyjątkiem rodziców z dziećmi wymagającymi opieki do 13 r.ż., osób wspólnie zamieszkujących, osób niepełnosprawnych.
 15. Nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w całym kraju. (wyjątek: lasy, parki, ogrody botaniczne, rodzinne ogródki działkowe, plaży, podczas podróży prywatnym samochodem, podczas spożycia posiłku w pracy).
 16. Ograniczenia dotyczące lotów międzynarodowych.

Podstawa prawna:

rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.

Potrzebujesz pomocy prawnej. Skontaktuj się ze mną.

Joanna Cenkier 

Radca Prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier

Skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Leave a Reply

Related Posts