bon turystyczny 500+ 500 plus

Bon turystyczny 500+. Gdzie go wykorzystać? Rozwiązywanie problemów.

bon turystyczny 500+ 500 plus

Gdzie mogę wykorzystać mój bon turystyczny?

Lista wszystkich podmiotów akceptujących bony turystyczne znajduje się na stronie. Lista jest aktualizowana codziennie o godzinie 17:00. 

Ważne! 

Na liście znajdziesz nazwy rejestrowe firm a nie ich nazwy marketingowe. Może to, w skrajnych przypadkach, oznaczać na przykład to, że wybrany przez Ciebie obiekt o nazwie widniejącej na stronie „ośrodek wczasowy bursztyn” w rzeczywistości nosi nazwę „Szlifiernia bursztynu„. 

Szukając konkretnego obiektu, zwróć zatem uwagę na nazwę firmy.

Na PUE ZUS nie mam zakładki [Polski Bon Turystyczny]. Co zrobić?

Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+).

Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby.

Czasem – w zależności od monitora – nie widać jej od razu. W zakładce [Ogólny] w menu bocznym po lewej stronie na dole strony znajduje się szara strzałka skierowana w dół – trzeba ją nacisnąć.

Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą od  jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+.

Jeżeli zakładka [Polski Bon Turystyczny] nie jest widoczna u osoby, która jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. u osoby, która składała wniosek o 500+), może to wynikać z braku odpowiedniej informacji w zbiorze udostępnionym do ZUS do przygotowania bonów.

W takiej sytuacji należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu.

Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez właściwy organ. Wniosek można złożyć papierowo na adres POT (ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa) lub elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wzór wniosku będzie dostępny na stronie www.bonturystyczny.gov.pl. POT rozpatrzy wniosek i wyda decyzję.

Termin realizacji wniosku zależy od liczby zgłoszeń.

Jeżeli bon zostanie przyznany przez POT, zakładka [Polski Bon Turystyczny] będzie widoczna na PUE ZUS u osoby uprawnionej do bonu.

Nie mogę wysłać oświadczenia o niepełnosprawności dziecka, które jest podstawą do przyznania dodatkowego świadczenia polski bon turystyczny. Co zrobić?

Jeżeli przy próbie wysyłki oświadczenia o dodatkowe świadczenie w formie bonu (DBT) pojawia się komunikat błędu „Dokument jest niezgodny ze schematem – proszę otworzyć formularz w trybie edycji i poprawić istniejące błędy” to przyczyną jest to, że w adresie e-mail podawanym przy aktywacji bonu wprowadzona została spacja (np. na końcu adresu).

W takiej sytuacji trzeba poprawić adres e-mail w zakładce [Polski Bon Turystyczny]>[Mój bon], w sekcji [Dane kontaktowe]. Można to zrobić przy pomocy przycisku [Zmiana danych kontaktowych].

Po wykonaniu tej czynności należy ponownie wykonać wysyłkę oświadczenia DBT.

Na PUE ZUS w danych dotyczących bonu turystycznego widzę nieaktualny nr dowodu osobistego. Czy to ma znaczenie przy dokonywaniu płatności bonem?

Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą od  jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Dane widoczne w zakładce [Mój bon] pochodzą ze zbioru udostępnianego ZUS do przygotowania bonów.

Jeżeli na PUE ZUS w danych dotyczących bonu turystycznego ktoś widzi nieaktualny nr dowodu osobistego, nie należy się tym przejmować.

Nie ma to wpływu na możliwość płatności bonem. Aby zapłacić bonem należy podać kod obsługi płatności (przekazywany na adres e-mail i widoczny na PUE ZUS) oraz potwierdzić płatność jednorazowym kodem potwierdzenia płatności przekazywanym w SMS.

Źródło:

ZUS.pl

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się ze mną i Zamów poradę prawną

Joanna Cenkier 

Radca Prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier

Skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Leave a Reply