Antykryzysowa Tarcza Branżowa – wsparcie dla firm w związku z COVID-19

black steel pet cage with one dollar

Wpływ pandemii na biznes

Zamknięte restauracje, puby, kawiarnie, centra fitness, wołają o pomoc. Dla firm z tych branż jest to już drugi lockdown w tym roku. Przedsiębiorcy z tego segmentu są przekonani, że drugiego lockdownu nie wytrzymają i będzie on skutkować zamknięciem biznesu, zwolnieniami pracowników. 

W jaki sposób Rząd zamierza wesprzeć przedsiębiorców, których firmy decyzją administracyjną zamknął w ciągu jednego dnia od ogłoszenia obostrzeń?

Antykryzysowa Tarcza Branżowa

W Sejmie jest projekt ustawy o pomocy branżom poszkodowanym w drugim lockdownie. Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił formy wsparcia przedsiębiorców z jakiej w najbliższym czasie będą mogli skorzystać z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa. Na stole leżą następujące rozwiązania:

  • jednorazowe postojowe,
  • 5 tys. zł dotacji dla mikrofirm,
  • zwolnienie ze składek ZUS za listopad.

Które branże otrzymają pomoc?

O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy z branż:
gastronomicznej,
rozrywkowej (estradowej, targowej, fotograficznej, filmowej),
fitness,
sprzedaży detalicznej.

Jakie formy wsparcia obejmie Tarcza Branżowej?

ZWOLNIENIE ZE SKŁADEK ZUS ZA LISTOPAD 2020 R.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS za listopad 2020 r. będzie 40 % spadek przychodów w listopadzie 2020 r. w stosunku do listopada 2019 r.


ŚWIADCZENIE POSTOJOWE ZA LISTOPAD 2020 R.

Warunkiem skorzystania ze świadczenia postojowego za listopad 2020 r. będzie 40% spadek przychodów w październiku lub listopadzie 2020 roku w stosunku do października lub listopada 2019 roku.


DOTACJA 5 000 ZŁ

Warunkiem przyznania dotacji w wysokości 5 000 zł będzie 40% spadek w październiku lub listopadzie 2020 roku w stosunku do października lub listopada 2019 roku.

Co więcej?

Ponadto, pracownicy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku.

 
Dodatkowo, ma zostać wydłużona możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Polub profil na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną!

Joanna Cenkier 

Radca Prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Cenkier

Skontaktuj się z nami.

Udostępnij

Leave a Reply